Jaką grubość liny wybrać do wspinaczki po drogach ubezpieczonych?
Wśród początkujących entuzjastów wspinaczki drogi ubezpieczone są najbardziej popularne. Są to trasy, które już wcześniej zostały wyposażone w stałe punkty asekuracyjne oraz stanowiska. Wspinanie po nich jest łatwiejsze niż wspinanie na własnej asekuracji. Pozwala doskonalić swoje umiejętności i przygotować się do większych wyzwań w przyszłości.
Rodzaje lin wspinaczkowych
Do wspinania w skałach i górach używa się głównie liny dynamicznej, ponieważ lepiej amortyzuje odpadnięcia. Lina statyczna używana jest głównie przez grotołazów, w górach tylko do asekuracji “na wędkę” oraz przy zjazdach.
Na rynku mamy dzisiaj do wyboru liny dynamiczne o różnych parametrach, zarówno liny pojedyncze, jak i podwójne, bliźniacze oraz uniwersalne. Liny pojedyncze najlepsze są do wspinaczki sportowej – na sztucznych ścianach i skałkach, pozostałe rodzaje są stosowane najczęściej w górach.
Na co zwracać uwagę wybierając linę na drogi ubezpieczone? Aby służyła nam jak najdłużej i dobrze spełniała swoją funkcję, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie cechy, jakie podaje na opakowaniu producent. Przede wszystkim powinna interesować nas jej grubość, długość i liczba rwań.
Grubość optymalna
W sklepach ze sprzętem możemy dostać liny o grubości od 8,5 mm do 11 mm średnicy. Dawne szkoły wspinaczki zalecały na początek wybierać linę o grubości 10 – 10,5 mm, jednak ten trend się zmienił w ostatnich latach. Obecnie większość specjalistów zaleca wybierać grubość w przedziale między 9,6 – 10,0 mm. Cieńsze liny (poniżej 9,6 mm) są lżejsze, co jest ich niewątpliwą zaletą, jednak nie są one dobrym wyborem na początek przygody ze wspinaczką ze względu na zbyt małe tarcie w przyrządzie asekuracyjnym. Może ono skutkować łatwo utratą kontroli nad liną. Bardzo cienkie liny są także mniej trwałe, szybko zużywają się szczególnie w kontakcie z szorstką skałą, taką jak granit lub piaskowiec.
Bardzo grube liny natomiast mogą przestać płynnie pracować w przyrządach, szczególnie tych z węższymi otworami. W trakcie użytkowania każda lina trochę się mechaci, później także „puchnie”. Z tego powodu grube liny z biegiem czasu mogą coraz gorzej chodzić w przyrządach asekuracyjnych.
Optymalną grubością dla osób początkujących, jaka najczęściej jest zalecana, to ok. 9,8 mm. Jest to rozwiązanie kompromisowe, dzięki któremu lina zachowuje odpowiednie tarcie w przyrządach i nie zużywa się zbyt szybko. Jest to też grubość mająca uniwersalne zastosowanie. Taką średnicę obsługuje większość przyrządów asekuracyjnych, z automatami i półautomatami włącznie.