Jaką długość liny wybrać do wspinaczki w Tatrach?
Bywa niejednokrotnie, że pierwszy kontakt ze skałą na Jurze sprawia, że osoby te chcą spróbować czegoś więcej — prawdziwej wspinaczki w górach. Chcąc rozpocząć kompletowanie szpeju w Tatry warto większą swą uwagę poświęcić doborowi długości liny?
Co trzeba zabrać sobie na wspinaczkę górską?
Wspinanie skałkowe od tego w górach różni się pod względem rodzaju sprzętu, jaki sprawdzi się na Jurze, a jaki w Tatrach. Poza oczywistą oczywistością w postaci kasku, uprzęży, przyda się odpowiedniej długości lina, karabinki osobiste, taśmy, przyrząd do asekuracji, czy też buty. W przypadku ochrony głowy trzeba przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo — chodzi o wszelkiego rodzaju atesty, a także materiał, z którego powinien być wykonany kask. W górach warto poszukać produktów zrobionych z polistyrenu, które nie odkształca się trwale, co pozwala kaskowi znieść wielokrotne uderzenie — w zwykłych kaskach skorupa jest sztywna.
Jak dobrać linę do wspinania w Tatrach?
W Tatrach stosowana jest lina połówkowa, która zapewni bezpieczeństwo, wygodę poruszania się, zmniejszając przegięcia na prowadzeniu na karabinkach, a w drodze powrotnej pozwala na łatwiejszy i szybszy zjazd. Nie jest to uniwersalne rozwiązanie, gdyż np. w przypadku drogi graniowej, czy też prostej górskiej — wystarczy klasyczna lina pojedyncza. Pod względem średnicy liny podwójne mają przekrój 8-9 mm, pojedyncze liny mają średnicę 8,9 mm - 11 mm. Biorąc pod uwagę długość, na pewno minimalną liną, stosowaną podczas górskich wspinaczek sprawdzą się 50 m, choć zdarzyć się może, że w niektóre regiony będzie lepsza lina 60 m. Co do rodzaju liny warto pamiętać o zasadzie doboru typu liny: do asekuracji lina dynamiczna, do speleologii, prac na wysokości, wspinania na wędkę — lina statyczna. Istnieją również liny tzw. uniwersalne, które można stosować zarówno jako liny pojedyncze, liny podwójne, jak i bliźniacze o średnim przekroju 9,1 mm przeznaczone raczej do zaawansowanych wspinaczy.